sporter Logo
main logo
main logo
879

Procurorii cer arestarea preventivă a lui Vladimir Andronachi și Victor Osipov

Procurorii cer arestarea preventivă pentru fostul deputat PDM Vladimir Andronachi, reținut marți într-un caz de creare și conducere a unei organizații criminale, abuz de serviciu și contrabandă.

Procurorii cer arestarea preventivă a lui Vladimir Andronachi și Victor OsipovFoto: tvrmoldova.md

Aceeași măsură este solicitată și pentru Victor Osipov, fost vicepremier pentru Reintegrare în trei guverne ale Republicii Moldova, transmite Știri.md cu referire la tvrmoldova.md.

Cererea va fi examinată azi de judecători. În prezent, cei doi se află în izolatorul Poliției. Vladimir Andronachi a mai ajuns în arest, în septembrie 2025, într-un dosar de spălare de bani. Pe 23 ianuarie, Judecătoria Chișinău l-a eliberat.

Andronachi mai este anchetat în dosarele „Frauda bancară”, „Metalferos” și „Achiziționarea blanchetelor pentru pașapoarte”. El mai este învinuit de comiterea unui accident rutier în timp ce se afla în stare avansată de ebrietate.

Victor Osipov, ex-deputat din partea Alianței „Moldova Noastră”, a fost vicepremier în Guvernul Filat și din nou șef la Reintegrare, în perioada guvernelor Gaburici și Streleț.

tvrmoldova.md
Publicitatea ta poate fi aici