main logo
953

Prezența la vot la ora 09:00: Bătrânii sunt cei mai activi alegători

Cetăţenii Republicii Moldova cu drept de vot sunt aşteptaţi astăzi, 1 noiembrie, la urne pentru a alege preşedintele ţării pentru următorul mandat de patru ani.

Prezența la vot la ora 09:00: Bătrânii sunt cei mai activi alegătoriFoto: știri.md

Până la ora actuală, 09:00, aproape 103.000 de cetățeni cu drept la vot s-au prezentat la secțiile de votare din toată țara, transmite Știri.md.

Potrivit datelor CEC, cei mai activi în această dimineață sunt alegătorii vârstnici (57-70 de ani), iar cei mai pasivi sunt tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 și 25 de ani. 

Secțiile de votare vor fi deschise între orele 07:00 și 21:00.

Astăzi, în contextul pandemiei de COVID-19, cetățenii sunt rugați să intre în cabinele de vot cu măști de protecție și să-și ia propriul stilou pentru a semna în liste. 

Persoanele care nu se vor putea deplasa fizic la secția de votare, inclusiv cei care manifestă simptome de infecții respiratorii acute, vor putea vota la locul aflării în urma depunerii unei cereri până la ora 15.00.

Pentru validarea alegerilor este nevoie de prezența la urne a cel puţin o treime din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale. 

În cazul în care prezența va fi mai mică, scrutinul va fi declarat nevalabil și va fi repetat peste două săptămâni, cu participarea acelorași candidați.

Dacă unul din cei opt candidați înscriși în cursă va obține 50 plus unul din voturi, va fi ales președinte din primul tur, iar dacă toți candidații vor avea sub acest scor, atunci se va organiza un al doilea tur de scrutin, peste două săptămâni, cu participarea primelor doi candidați clasați în primul tur.


Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării