main logo
2545

Povestea profesorului care a dus folclorul moldovenesc în Italia

De aproape două decenii, profesorul Petru Dinjos, fost cadru didactic la Liceul Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu” din Chișinău, cultivă dragostea pentru folclor și limba română în rândul copiilor basarabeni stabiliți în Italia.

Povestea profesorului care a dus folclorul moldovenesc în ItaliaFoto: moldova1.md

Stabilit în orașul Veneto, el a fondat orchestra „Armonia” și o școală de muzică, unde discipolii descoperă nu doar acordurile tradiționale, ci și respectul pentru rădăcini, transmite Știri.md cu referire la moldova1.md.

„Este o orchestră de copii ai basarabenilor, născuți acolo, în Italia. Ei fac școala generală, dar eu i-am adunat ca să-i învăț limba, să gândească românește și, totodată, să facem muzică împreună”, explică profesorul.

Părinții tinerilor artiști spun că activitatea orchestrei le oferă copiilor identitate și încredere.

„Să știe de unde venim, de unde ne tragem. Ca un tată, mă mândresc cu trei feciori care cântă aici”, spune Valentin Foiu, stabilit în Italia.

Pentru copii, profesorul a devenit mai mult decât un dascăl.

„Domnul Petru nu e doar un profesor, ci și un prieten, un părinte”, spune Eduardo Foiu, membru al orchestrei „Armonia”.

Ecaterina Macaru, o altă moldoveancă din diaspora, confirmă: „El creează armonie între copii, îi face să se simtă împreună, chiar dacă trăiesc departe de casă”.

Impactul muncii sale a inspirat și literatura. Scriitoarea Eugenia Bulat i-a dedicat o carte – „Petru Dinjos: Armonia și zbuciumul unei predestinări”, pe care o descrie drept „radiografia unui fenomen cultural”.

„Școala lui Petru Dinjos a devenit un centru cultural. Prin folclor și limbă, copiii rezistă și rămân legați de rădăcini”, subliniază autoarea.

Și alți oameni de cultură confirmă importanța muncii sale.

„Petrică este un specialist care ar trebui pus la icoane, pentru că are atâția discipoli și continuă tradiția școlii folclorice a lui Andrei Tamazlâcaru”, afirmă Suzana Popescu, membră a Ansamblului „Tălăncuța”.

Orchestra „Armonia”, fondată oficial în 2017, întrunește astăzi 30 de copii pasionați de muzică și de tradițiile moldovenești. Prin munca sa, Petru Dinjos, născut pe 13 septembrie 1962 la Stolniceni, Hâncești, a reușit să creeze o punte culturală între Moldova și diaspora, aducând „acasă” mai aproape de inimile celor plecați.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării