main logo
4139

Politicienii ce au purtat simbolurile războiului vor fi sancționați

În timpul manifestărilor de 9 Mai, 53 de persoane au fost observate de polițiști că purtau panglica bicoloră „Sfântul Gheorghe”, interzisă în Republica Moldova. Toate vor fi identificate în zilele următoare, chemate la audieri şi sancţionate, dacă va fi cazul. Deocamdată, nu se ştie câţi politicieni au intrat în atenţia forţelor de ordine pentru o astfel de faptă.

Politicienii ce au purtat simbolurile războiului vor fi sancționațiFoto: Telegram/Diana Caraman

La marşul organizat vineri de Blocul Socialiştilor şi Comuniştilor la Chişinău, s-au alăturat şi politicieni afiliaţi fugarului condamnat Ilan Şor, transmite Știri.md, cu referire la tvrmoldova.md. 

Cu sfidarea legii, panglica bicoloră „Sfântul Gheorghe” a fost purtată şi în acest an de mai mulţi politicieni, deputaţi și cetățeni. Printre ei, parlamentarii Vlad Batrîncea, Grigore Novac și Diana Caraman, dar și liderul PSRM Igor Dodon.

La acţiune au participat aproape 5.500 de persoane, potrivit Poliţiei.

De menționat că, din 2022, purtarea panglicii „Sfântul Gheorghe” și promovarea literelor „Z” și „V”, utilizate drept semne distinctive ale armatei ruse în războiul din Ucraina, sunt interzise pe teritoriul Republicii Moldova. Cei care confecționează, vând sau poartă aceste simboluri riscă o amendă de până la 9.000 de lei, iar în cazul persoanelor publice până la 30.000 de lei.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării