main logo
1835

Peste 4.500 de conducători au încălcat regulile circulației în weekend

Poliția Republicii Moldova informează că, în weekend, de către participanții la trafic au fost admise peste 4.500 de abateri ale Regulamentului circulației rutiere.

Peste 4.500 de conducători au încălcat regulile circulației în weekendFoto: Politia.md

Potrivit datelor INSP, 65 de conducători auto au fost depistați la volan în stare de ebrietate, iar 2.300 de șoferi au depășit limita de viteză, transmite Știri.md

De asemenea, 490 de șoferi au ignorat marcajele sau indicatoarele rutiere și 122 nu au respectat semnalul roșu al semaforului. 

În același timp, 403 conducători au fost amendați pentru necuplarea centurii de siguranță și purtarea convorbirilor telefonice în timpul șofatului.

Totodată, 65 de șoferi nu au acordat prioritate legală pietonilor. 

Poliția Națională mai anunță că 415 șoferi au încălcat normele legate de înmatriculare, inspecție tehnică sau asigurare obligatorie.

De menționat că, în zilele de odihnă, polițiștii au fost solicitați să intervină în 2.094 de cazuri, parvenite la Serviciul Unic 112. 

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării