main logo
12056

Pescarii sunt indignați de restricțiile impuse la lacul de la Ghidighici

Pescarii obișnuiți să pescuiască la lacul Ghidighici au fost neplăcut surprinși de schimbări.

Pescarii sunt indignați de restricțiile impuse la lacul de la GhidighiciColaj: Știri.md

Potrivit unuia dintre pescari, pe nume Alexandru, mulți oameni sunt interesați de modul în care rezervorul a ajuns în proprietatea unei persoane private, deoarece a fost întotdeauna o zonă publică de recreere, transmite Știri.md cu referire la point.md.

„Cum rezervorul a ajuns proprietate privată, dacă el a fost creat ca zonă de recreere? Acum, arendașul introduce regulile și normele sale, care sunt fără logică  și inacceptabile. Lipsa biletului anual, interzicerea de a pescui unele specii de pești care nu sunt rare și nu sunt introduse în Cartea Roșie.

Aceștia sunt pești obișnuiți - fitofag (tolstolob) și așa mai departe", spune bărbatul.

Pescarul este indignat și de o altă restricție impusă - nu este permis pescuitul cu barca la mai mult de 50 de metri de țărm.

„Particularitatea rezervorului este de așa natură încât, chiar și la 80 de metri de țărm, adâncimea este uneori de o jumătate de metru. Există zone de nisip, deoarece rezervorul a fost creat pe o anumită bază. Acest lucru este ilogic. Malurile sunt construite cu încălcări, casele și centrele de recreere sunt construite chiar pe malul apei. Iar nouă ne impun restricții.”

Alți pescari au menționat că nici pe timpul lui Plahotniuc nu li s-a interzis să pescuiască.

„Noi prindem pește care a fost dat în perioada sovietică. Acesta se înmulțește aici de unul singur, fără intervenția umană. Este vorba de știucă, doradă, biban, caras. De ce nu putem prinde pește? Mulți pensionari vin aici cu autobuzul, pentru ei pescuitul este o plăcere. Unde pot merge acum pensionarii? Este dificil pentru pensionari să ajungă la Nistru”, explică pescarii.

Ei au subliniat că sunt gata chiar să se adreseze autorităților și să le pună întrebarea: „De ce noi suntem cu un picior în Europa, iar pensionarii sunt jigniți?”.

Bărbații care s-au adunat la rezervor spun că au pescuit aici toată viața lor, iar acum s-a procedat astfel cu ei.

„Tot orașul Chișinău a fost stăpân, dar acum există un singur stăpân. O singură persoană conduce totul și dictează condițiile. Ni s-a spus doar: „Ieșiți afară”. Dați-mi o pensie ca să pot merge la pescuit. Am fost luați de gât, nu mai putem respira. Suntem 1.000 de pescari, dar aici nu suntem nimic”, a adăugat pescarul.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării