Pe lotul didactic al UTM sunt plantate 4,8 ha de viță-de-vie
Reprezentanții Universității Tehnice a Moldovei (UTM) plantează 4,8 ha de viță-de-vie de 12 soiuri autohtone, în cadrul unui proiect investițional în valoare de 1.379.000 euro.

Proiectul este finanțat de Guvernul Republicii Moldova, cu suportul Băncii Europene de Investiții, în cadrul programului „Livada Moldovei”, implementat de Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, transmite Știri.md.
Totodată, pentru toamna acestui an este planificată plantarea unei livezi didactice cu o suprafață de 12 ha și achiziționarea sistemelor de suport, protecție antigrindină și implicit irigare pentru 24 ha de plantații horticole. La fel, instituția este în proces de achiziție a unei combine și semănătoare pentru cereale.
„Pentru consolidarea componentei zootehnice a instituției educaționale sunt rezervate peste 500.000 euro. Banii sunt destinați reabilitării și dotării laboratoarelor de la facultatea de Medicină Veterinară, UTM”, au precizat membrii Ministerului Agriculturii.
Investițiile sunt realizate pentru modernizarea și dotarea a 13 instituții educaționale, în cadrul a 15 proiecte investiționale, cu finanțări în valoare de 18 milioane euro.
Menționăm că în cadrul Proiectului „Livada Moldovei”, Guvernul Republicii Moldova investește în reabilitarea agriculturii 120 milioane de euro. 102 milioane au fost deja acordate sub formă de credite preferențiale agricultorilor din Republica Moldova. Banii sunt un împrumut acordat de Banca Europeană de Investiții.