main logo
21658

Pe 10 aprilie se vor acorda ultimele compensații monetare la încălzire

Consumatorii eligibili, înregistrați în Programul „Ajutor la contor”, vor primi ultimele compensații la căldură din acest sezon rece pe data de 10 aprilie. Acestea vor fi acordate pentru luna martie, care încheie sezonul de încălzire 2024-2025.

Pe 10 aprilie se vor acorda ultimele compensații monetare la încălzireFoto: ipn.md

Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, a declarat la ședința Guvernului că sunt peste 720.000 de familii care beneficiază de compensațiile la încălzire, care în acest an sunt acordate pe carduri sau la poștă, transmite Știti.md cu referire la IPN.

De asemenea, a subliniat ministrul, cu suportul generos al Uniunii Europene, Guvernul oferă compensații la energia electrică pentru toate familiile din R. Moldova.

„Vom acoperi creșterile de tarif pentru un consum de 110 kWh pe lună. Perioada pentru care vom acorda aceste compensații este februarie-decembrie 2025”, a precizat Alexei Buzu.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării