Parcul din Ungheni va impresiona localnicii și oaspeții cu noi sculpturi
Parcul central din Ungheni a devenit în ultimii ani un loc îndrăgit de localnici și de oaspeții urbei. Teritoriul fostei pepiniere a fost reabilitat cu sprijinul financiar al Primăriei Cluj-Napoca, iar în semn de recunoștință, din 2020, autoritățile locale au decis să denumească Parcul „Micul Cluj”.

O tânără familie revine cu drag în locul unde s-a cunoscut și a început împreună calea în viață. Pentru ei „Micul Cluj” înseamnă mult, transmite Știri.md cu referire la moldova1.md.
„Emoții, amintiri, fiindcă acest parc ne leagă din punct de vedere emoțional. Putem spune că este un punct în care persoanele se pot cunoaște și pot lega prietenie pe o viață.”
„Cu sprijinul Primăriei Cluj-Napoca, oraș înfrățit cu municipiul Ungheni, am reușit să reamenajăm acest teritoriu, să-l transformăm într-un parc frumos, pe o suprafață de 11 hectare”, a menționat Lucia Bacalu, specialistă la Primăria Ungheni.
Aleile frumos amenajate, terenurile sportive, locurile de joacă pentru copii, cinematograful sau teatrul de vară în formă de rândunică - toate sunt solicitate de oamenii de orice vârstă.
„Mi-a plăcut foarte mult. Am ieșit cu nepoțeii la plimbare. Sculpturi frumoase, distracții pentru copii.”
„Ne place parcul, verdeața și frumusețea.”
„Frații români ne-au ajutat. E plăcut, e răcoare, e oxigen.”
„E destul de frumos, comod pentru familiile cu copii.”
În timp ce oamenii se plimbau sau discutau, pe una dintre aleile Parcului „Micul Cluj”, o artistă picta căsuțele de lemn.
„Sunt în concediu și cu drag lucrez aici în parc. Aceste căsuțe sunt folosite în cadrul târgurilor, sărbătorilor. M-am inspirat din ornamentul popular, pentru că așa promovăm tradițiile noastre. Arta este întotdeauna o frumusețe, dacă o transmitem, prin asta și trăim frumos”, a spus Cristina Dragomir, directoare la Școala de Arte din Ungheni.
„În acest parc putem găsi și un adevărat muzeu în aer liber, pentru că avem instalate aproape 40 de sculpturi realizate de artiști plastici foarte valoroși atât din Republica Moldova, cât și din România, Austria, Polonia, Ucraina”, a declarat Lucia Bacalu.
O nouă colecție de 11 sculpturi, realizate în cadrul celei de-a opta ediții a taberei de sculptură din Ungheni, va fi inaugurată pe 20 august, când se împlinesc 563 de ani de la prima atestare documentară a orașului.