main logo
3204

O mamă din Edineț luptă din nou cu cancerul: Vreau să-mi cresc copilul

Liuba Mocan este mai mult decât o supraviețuitoare. Este o mamă, o luptătoare și o femeie care s-a obișnuit să îndure durerea în tăcere. Povestea ei este una care frânge inimi, dar în același timp inspiră. La doar 2 ani, Liuba a primit un diagnostic cumplit: retinoblastom, o formă agresivă de cancer ocular. Pentru a-i salva viața, medicii au fost nevoiți să-i îndepărteze ochiul drept.

O mamă din Edineț luptă din nou cu cancerul: Vreau să-mi cresc copilulColaj: Știri.md

Fără proteză, fără resurse, dar cu o voință puternică, Liuba a crescut visând la un singur lucru: să aibă o familie. A reușit. Dumnezeu i-a dăruit un copil – pe Costel, iar visul i s-a împlinit. Însă, fericirea i-a fost curmată de o veste cutremurătoare: același diagnostic primit și de fiul ei nou-născut – retinoblastom, transmite Știri.md cu referire la tvn.md.

Au urmat luni de tratamente, drumuri lungi între Chișinău, Edineț și București, internări, lacrimi și speranță. Cu sprijinul unei asociații de caritate, băiețelul a primit tot ajutorul necesar. Din păcate, ochiul nu a putut fi salvat, dar boala a fost învinsă!

În timp ce își ducea copilul la tratamente, Liuba a început să se simtă rău. Investigațiile au confirmat o nouă lovitură: o tumoră craniană complexă, exact în zona în care cu 30 de ani în urmă fusese operată. Tumora crește cu fiecare zi și amenință să-i afecteze creierul, nervii, funcțiile vitale.

Medicii avertizează: dacă nu va fi operată cât mai curând, Liuba riscă nu doar viața, ci și șansa de a-și vedea copilul crescând.

Intervenția chirurgicală poate fi realizată într-un spital privat din Republica Moldova, iar echipa medicală este pregătită să intervină. Dar viața Liubei are un preț: circa 170.000 de lei, sumă imposibilă pentru o familie vulnerabilă.

Liuba nu are timp. Nu are bani. Dar are un fiu. Și are nevoie de noi toți.

Donează și tu. Împreună o putem ajuta să învingă din nou.

Donează din orice colț al lumii pe acest link: MCharity | O șansă la viață pentru Liubovi Mocan

Indicați în toate plățile pentru Liubovi Mocan

SMS cu 397 la 3300 (Moldcell) sau 9005 (Unite): 45 lei

Paypal: office@mcharity.org, paypal.me/fundatiamcharity

Bancare și prin aplicația MAIB

Depuneți pe numele fundației: Fundația MCharity

Codul băncii: AGRNMD2X

Cod Fiscal: 1021620005849

IBAN Lei: MD22AG000000022514454458

IBAN USD: MD54AG000000022514454464

IBAN EUR: MD81AG000000022514454463

IBAN RON: MD72AG000000022516371927

Terminale BPay: codul 397

Revolut: +40755434433.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării