main logo
1601

O bătrână, bătută până la moarte de nepot. Ce pedepasă a primit bărbatul

Un bărbat de 44 de ani din Edineț a fost condamnat la 18 ani de închisoare după ce și-a bătut până la moarte mătușa. Sentința a fost pronunțată de magistrații Judecătoriei Edineț.

O bătrână, bătută până la moarte de nepot. Ce pedepasă a primit bărbatulImagine simbol

Potrivit materialelor dosarului, tragedia s-a produs pe 12 iunie 2024, când bărbatul se afla la domiciliul mătușii sale de 79 de ani, într-un sat din Edineț. În urma unui conflict spontan, individul a încuiat victima în casă, după care i-a aplicat multiple lovituri cu pumnii, cana și cioburi de sticlă. În urma traumelor primite, femeia a decedat peste patru zile la spital, transmite Știri.md cu referire la deschide.md.

Fiind audiat, acesta nu și-a recunoscut vina, menționând că în acea perioadă avea halucinații și, posibil, ar fi încurcat-o cu o altă persoană. Totuși, expertiza psihiatrică a concluzionat că bărbatul este sănătos.

Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Nord în decurs de 15 zile.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării