stiri Logo
main logo
main logo
1042

Noi pete de petrol au fost observate pe râul Nistru. Precizările lui Gheorghe Hajder

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, anunță că noi pete de petrol au fost observate pe râul Nistru, în nordul Republicii Moldova. Oficialul a precizat că poluarea continuă să vină din amonte, în pofida faptului că partea ucraineană a anunțat stoparea sursei inițiale.

Noi pete de petrol au fost observate pe râul Nistru. Precizările lui Gheorghe HajderImagine simbol

Ministrul a declarat că se află în zona podului de la Unguri, raionul Ocnița, unde a fost confirmată apariția noilor pete de petrol, transmite Știri.md.

„Partea ucraineană a confirmat că sursa de poluare a fost oprită, dar cel mai probabil aceste pete provin din ultimul lac de liniștire, unde se pare că mai există volume de petrol acumulate din scurgerile anterioare”, a explicat Gheorghe Hajder.

Potrivit acestuia, autoritățile monitorizează constant situația și continuă intervențiile pe teren pentru a limita impactul poluării. În zona Arionești, raionul Soroca, au fost instalate șapte baraje absorbante menite să oprească răspândirea produselor petroliere.

Ministrul a mai menționat că două păsări au fost găsite moarte pe malul Nistrului, iar specialiștii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor urmează să stabilească dacă există o legătură cu poluarea. În paralel, este monitorizată starea faunei din zonă.

Autoritățile anunță că vor continua evaluarea situației și că urmează să aibă loc discuții cu organizații de mediu și experți pentru a coordona măsuri suplimentare de intervenție și pentru a reduce impactul asupra ecosistemului.

Mai multe localități din nordul țării, inclusiv municipiul Bălți și raioanele Soroca, Sângerei și Florești, au rămas timp de câteva zile fără apă potabilă, în urma poluării fluviului Nistru cu substanțe petroliere. Poluarea Nistrului s-a produs din cauza atacului rus asupra Complexului Hidroenergetic Nistrean din Ucraina, în noaptea de 6 spre 7 martie, când exploziile au provocat deversări de uleiuri tehnice și produse petroliere în apă.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici