18 oct, 2021 15:49
0
7 457

Natalia Morari ar putea reveni la TV8: Reacția postului de televiziune

18 oct, 2021 15:49
0
7 457

Jurnalista Natalia Morari ar putea reveni la postul de televiziune TV8.

Natalia Morari ar putea reveni la TV8: Reacția postului de televiziuneFoto: tv8.md

Asociația Obștească Media Alternativă, deținătoarea licenței de emisie a postului TV8, anunță că a fost acționată în judecată de fosta membră a Asociației, Natalia Morari, care dorește să fie restabilită în calitate de membră, transmite Știri.md.

"Pe 20 septembrie, urmare a unei discuții interne, Natalia Morari a semnat o cerere de retragere din Asociație, începând cu data de 30 septembrie. Ulterior, peste o săptămână, pe 27 septembrie, Natalia Morari s-a răzgândit și a informat despre retragerea cererii din 20 septembrie.

Natalia Morari pretinde că ar fi scris cererea de retragere din Asociație în condiții de presiune psihologică și șantaj. 

Membrii Asociației MA și conducerea TV8 resping categoric aceste acuzații, pe care le califică drept false și calomnioase. Menționăm că cererea de retragere a fost acceptată de Adunarea Generală Extraordinară a Asociației, în contextul prevederilor Statutului Asociației Media Alternativă, care stabilesc că „membrii Asociației au obligația de a se abține de la desfășurarea activităților care sunt contrare valorilor și principiilor de activitate ale asociației, manifestate inclusiv prin declarații publice””, se arată în comunicat.

Menționăm că, începând cu 7 septembrie, Natalia Morari nu mai este președintele Asociației Media Alternativă și nu mai deține funcția de membră a Consiliului de administrare al Media Alternativă. 

"În prezent, Natalia Morari nu mai deține nicio funcție în cadrul Asociației. Dăm asigurări că vom lua toate măsurile necesare pentru a proteja valorile și misiunea asumată de postul TV8. Le exprimăm recunoștință publicului, partenerilor și donatorilor noștri pentru susținerea continuă a activității echipei noastre", se mai arată în declarația Asociației Obștești Media Alternativă.

Reamintim că Natalia Morari și controversatul om de afaceri Veaceslav Platon au fost observați pe străzile din Londra, la începutul acestei luni, cum se îmbrățișau sub o umbrelă.

Asociația Obștească Media Alternativă, deținătoarea licenței de emisie a postului TV8, anunță că a fost acționată în judecată de fosta membră a Asociației, Natalia Morari, care dorește să fie restabilită în calitate de membră, transmite Știri.md.

"Pe 20 septembrie, urmare a unei discuții interne, Natalia Morari a semnat o cerere de retragere din Asociație, începând cu data de 30 septembrie. Ulterior, peste o săptămână, pe 27 septembrie, Natalia Morari s-a răzgândit și a informat despre retragerea cererii din 20 septembrie.

Natalia Morari pretinde că ar fi scris cererea de retragere din Asociație în condiții de presiune psihologică și șantaj. 

Membrii Asociației MA și conducerea TV8 resping categoric aceste acuzații, pe care le califică drept false și calomnioase. Menționăm că cererea de retragere a fost acceptată de Adunarea Generală Extraordinară a Asociației, în contextul prevederilor Statutului Asociației Media Alternativă, care stabilesc că „membrii Asociației au obligația de a se abține de la desfășurarea activităților care sunt contrare valorilor și principiilor de activitate ale asociației, manifestate inclusiv prin declarații publice””, se arată în comunicat.

Menționăm că, începând cu 7 septembrie, Natalia Morari nu mai este președintele Asociației Media Alternativă și nu mai deține funcția de membră a Consiliului de administrare al Media Alternativă. 

"În prezent, Natalia Morari nu mai deține nicio funcție în cadrul Asociației. Dăm asigurări că vom lua toate măsurile necesare pentru a proteja valorile și misiunea asumată de postul TV8. Le exprimăm recunoștință publicului, partenerilor și donatorilor noștri pentru susținerea continuă a activității echipei noastre", se mai arată în declarația Asociației Obștești Media Alternativă.

Reamintim că Natalia Morari și controversatul om de afaceri Veaceslav Platon au fost observați pe străzile din Londra, la începutul acestei luni, cum se îmbrățișau sub o umbrelă.

Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter

Loading...

Loading...