point Logo
main logo
main logo
286

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, i-a urat succes lui Satoshi la Eurovision 2026

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a avut o întrevedere cu Satoshi, artistul care ne va reprezenta țara la Eurovision în acest an. Oficialul i-a urat succes interpretului, menționând că Republica Moldova îl susține în această competiție internațională.

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, i-a urat succes lui Satoshi la Eurovision 2026Foto: ministerul Culturii

În 2026, participarea Republicii Moldova are loc într-un context aniversar pentru concurs: Eurovision ajunge la cea de-a 70-a ediție, iar țara noastră împlinește 20 de ani de prezență pe această scenă muzicală europeană, transmite Știri.md.

Menționăm că Ministerul Culturii contribuie financiar la participarea țării noastre la Eurovision 2026, susținând prezența Moldovei la un eveniment urmărit de milioane de oameni.

„Viva, Moldova! Succes, Satoshi!”, a declarat Cristian Jardan.

Interpretul Satoshi (Vlad Sabajuc) va concura la Eurovision 2026 cu piesa „Viva, Moldova!”. Melodia este semnată chiar de artist la nivel de text, muzica fiind realizată împreună cu Andrei Vulpe și Cătălin Temciuc, iar în producție au contribuit și alți muzicieni moldoveni, inclusiv instrumentiști ai orchestrei Advahov și colaboratori din scena locală.

Piesa are un mesaj puternic de identitate și apartenență europeană, fiind interpretată în mai multe limbi și combinând elemente moderne de rap, pop și influențe folclorice. 

Amintim că, pe 29 martie, și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut o întrevedere cu interpretul Satoshi înainte de plecarea acestuia la Viena. Șefa statului i-a urat succes interpretului și a declarat că Republica Moldova va urmări evoluția acestuia în competiție. „Mă bucur că va duce mai departe numele țării noastre pe această scenă internațională importantă”, a menționat președinta.

Satoshi și echipa sa urmează să ajungă în Viena pe 1 mai, iar prima repetiție oficială este programată pentru 2 mai. Republica Moldova va concura în semifinala din 12 mai, iar, potrivit cotelor caselor de pariuri, se află în prezent pe locul 5 din 15 țări, fiind creditată cu șanse de calificare în marea finală.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici