Mascații BPDS Fulger au participat la competiția internă Cupa Drapelului
Brigada de Poliție cu Destinație Specială „Fulger” a organizat și desfășurat cea de-a patra ediție a Competiției interne „Cupa Drapelului”, un eveniment de tradiție care celebrează profesionalismul, spiritul de echipă și respectul față de simbolurile naționale.

În cadrul competiției, mascații s-au întrecut la probe ce le-au testat rezistența fizică și tacticile de intervenție, demonstrând performanțe remarcabile și dedicare față de misiunea lor, transmite Știri.md.
Evenimentul s-a bucurat de prezența ministrului Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, șefului Inspectoratului General al Poliției, a veteranilor Brigăzii, dar și a tinerilor - studenți ai Facultății de Drept din cadrul USM și elevi ai Liceului Teoretic „Constantin Negruzzi” din municipiul Chișinău.
În premieră, la această ediție s-au alăturat și veteranii de război și pensionarii Brigăzii, care au organizat o competiție amicală de volei.
Echipa învingătoare a competiției „Cupa Drapelului” din acest an a fost Detașamentul nr. 2 al Brigăzii „Fulger”.
În cadrul evenimentului, șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu a subliniat importanța evenimentului ca formă de omagiere a tricolorului Republicii Moldova și de promovare a valorilor sociale și morale consfințite în Constituție.
„Mă mândresc cu fiecare dintre voi și mă bucur că promovați dragostea față de sport și țară”, a precizat Viorel Cernăuțeanu.
Prezența a trei generații - actuali angajați, veterani și tineri - a evidențiat continuitatea și responsabilitatea comună de a păstra și transmite mai departe valorile care stau la baza instituției polițienești, dar și a societății.