Mărțișor cu piesa Katiușa la Palatul Republicii: Mesajul organizatorilor
Interpretarea piesei „Katiușa” pe scena Palatului Republicii, pe data de 2 martie, a stârnit critici în spațiul online. Organizatorii evenimentului, reprezentanții Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”, au precizat că melodia, parte din repertoriul militar-sovietic, nu era inclusă inițial în program.

Ulterior, la rândul lor, membrii Klezmer Band „Moldova” au declarat că nu au intenționat să ofenseze pe nimeni și au cerut scuze public. O postare pe Facebook cu imagini din timpul concertului a adunat comentarii negative, transmite Știri.md cu referire la newsmaker.md.
Imaginile de la Palatul Republicii au fost publicate de către pictorul și cineastul Victor Ciobanu. „«Катюша» la Filarmonică. De pe scenă au declarat „Mărțișor 2025”… (Palatul Republicii)”, a scris Victor Ciobanu.
Ulterior, directoarea Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”, Svetlana Bivol, a venit cu o reacție.
„Cu regret, am constatat astăzi un incident, care ne-a lăsat fără cuvinte atât pe noi, organizatorii, cât și publicul care a asistat la spectacolul din această seară. Am acceptat cu deschidere solicitarea artiștilor de muzică klezmer, un gen apreciat și îndrăgit de iubitorii de muzică din Republica Moldova, de a evolua în cadrul Festivalului „Mărțișor”. Din păcate, artiștii au interpretat o piesă din repertoriul militar-sovietic, care nu figura inițial în program. Regretăm incidentul și cerem scuze publicului prezent la acest spectacol”, a declarat conducerea Filarmonicii.
Au venit cu o reacție și artiștii care au interpretat piesa. Este vorba despre Klezmer Band „Moldova”, o trupă fondată în Israel, iar muzicienii acesteia sunt originari din Moldova.
„Dorim să prezentăm scuze. (…) Așa s-a întâmplat că în blocul nostru de piese rusești au fost exprimate unele cuvinte care nu trebuiau să fie expuse. S-a anunțat că aceste blocuri, piese, sunt considerate demult israeliene, sunt cântate în ebraică. Noi le-am cântat și în ebraică, și la modul automat colegul nostru Broitman Roman a spus câteva cuvinte în limba rusă. De aceea prezentăm scuze, nu am dorit pe cineva să ofensăm”, au comunicat reprezentanții trupei.
Menționăm că evenimentul de la Palatul Republicii s-a desfășurat în cadrul celei de-a 59-a ediții a Festivalului „Mărțișor”.