Maia Sandu a plantat copaci în Găgăuzia, alături de studenții de la Comrat
Președinta Maia Sandu participă astăzi o acțiune de plantare a copacilor, în satul Avdarma, UTA Găgăuzia. Șefa statului și-a răsuflecat mânecile și a plantat copaci, cot la cot cu mai mulți studenți ai universității din Comrat.
![Sandu a plantat copaci în Găgăuzia, alături de studenții de la Comrat](https://i.simpalsmedia.com/point.md/news/809x456/4f9b9d466d679e27ae25bce038825e95.jpg)
La plantare a participat Secretarul General al Aparatului Președintelui, Andrei Spînu, precum și fosta ministră a Mediului, Iuliana Cantaragiu, transmite Știri.md cu referire la realitatea.md.
Acțiunea face parte din Programului Național de extindere și Reabilitare a Pădurilor, care sunt desfășurate pe tot teritoriul țării și la care sunt îndemnați să participe cetățenii, agenții economici și autoritățile publice.
Programul prevede extinderea în următorii zece ani a suprafeței de păduri din țara noastră cu cel puțin 145 de mii de hectare, proiectul fiind finanțat din bugetul de stat și din fondurile partenerilor de dezvoltare.
Spune-ne opinia ta