Locuitorii din Bălți se pot bucura de un nou loc de odihnă
O nouă zonă de odihnă a fost amenajată pe strada Bulgară din municipiul Bălți. „O bancă confortabilă pentru relaxare, realizată într-un stil deosebit, atrage atenția prin designul său neobișnuit”, notează municipalitatea.

Mobilierul urban din lemn încadrează în același timp o rondelă plantată cu plante decorative, transmite Știri.md.
Edilul municipiului, Alexandr Petkov, susține că proiectele privind amenajarea spațiilor publice vor continua.
„Vrem să transformăm orașul într-un spațiu mai funcțional pentru toți cetățenii. Lucrările includ, de asemenea, plantarea arbuștilor și reabilitarea trotuarelor. Primăria va continua să investească în crearea zonelor moderne și confortabile de odihnă în toate cartierele orașului”, susține Petkov.
În prezent, în Parcul Central „M. Volontir” din Bălți se instalează noi elemente decorative cu imagini ale monumentelor arhitecturale importante pentru oraș.
Amintim că la Bălți a fost amenajată și o zonă de odihnă pe Aleea Clasicilor Culturii Naționale, amplasată în centrul orașului. Acolo au fost instalate bănci, dulapuri cu cărți, mobilier urban modern și leagăne.