Lista ţărilor pentru care se impune carantina la sosirea în R. Moldova
Începând cu ziua de luni, 1 martie, cetățenii care urmează să ajungă în R. Moldova din 26 de țări vor fi impuși să se autoizoleze.

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a aprobat astăzi lista celor 26 de state pentru care se impune regimul de autoizolare timp de 14 zile, transmite Știri.md.
De menționat că:
1. Lista este elaborată în conformitate cu pct. 5.1 din Hotărârea nr. 26 din 21 august 2020 a Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică;
2. Lista se actualizează o dată la 14 zile, în ziua de vineri, și intră în vigoare din ziua de luni a săptămânii viitoare;
3. Indicatorul pentru includerea în listă a statelor pentru care se impune regimul de autoizolare la intrarea persoanelor în Republica Moldova reprezintă incidența cazurilor de infecție cu COVID-19 mai mare sau egal cu 283 de cazuri la 100.000 populație;
4. Fișa epidemiologică se îndeplinește obligatoriu pentru persoanele care intră pe teritoriul Republicii Moldova din lista statelor pentru care se impune regimul de autoizolare.
Abonează-te la Știri.md pe Telegram pentru a afla rapid noutățile: https://t.me/stirimd