main logo
2405

Lazarencu a vizitat primul sistem de recuperare a vaporilor de petrol din Moldova

Ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, a vizitat joi primul sistem de recuperare a vaporilor de produse petroliere din Moldova implementat de Petrom Moldova.

Lazarencu a vizitat primul sistem de recuperare a vaporilor de petrolImagine simbol

Serviciul de presă al ministerului a comunicat agenţiei de presă Infotag, menţionând că în timpul descărcării combustibilului, sistemul captează vaporii de produse petroliere care se acumulează în rezervor în timpul procesului de transport, transformându-i înapoi în combustibil lichid, transmite Știri.md.

Sistemul previne emisiile de compuşi organici volatili în atmosferă - principalii vinovaţi de poluarea aerului. Prin condensare, absorbţie şi compresie, vaporii de benzină sunt captaţi, transformaţi în formă lichidă şi pot fi reutilizaţi.

Sistemul a fost introdus ca urmare a aprobării de către Guvern a Regulamentului privind controlul emisiilor de COV. Acesta transpune dispoziţiile Directivei UE 94/63. Documentul stabileşte cerinţe pentru depozitarea, încărcarea/descărcarea şi transportul produselor petroliere de la un terminal la altul sau la benzinării, obligând operatorii să monitorizeze, să măsoare şi să raporteze emisiile de COV.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării