point Logo
main logo
main logo
1583

Încă o dronă a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova

Un nou aparat de zbor fără pilot a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, pe segmentul transnistrean, informează Ministerul Apărării. Incidentul a avut loc marți dimineață și a fost detectat de structurile de apărare antiaeriană ale Ucrainei, care au transmis notificarea Serviciului Operații Aeriene al Armatei Naționale la ora 09:05.

Încă o dronă a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii MoldovaFoto: Imagine simbol

Conform datelor oficiale, drona de tip Shahed a traversat frontiera din direcția localității Podolsk, regiunea Odesa (Ucraina), îndreptându-se spre localitatea Cobasna, raionul Râbnița. La ora 09:13, aparatul de zbor a părăsit teritoriul Republicii Moldova, traversând frontiera spre Șerșențî, regiunea Odesa, deplasându-se spre nord. Drona a operat la o înălțime de până la 500 de metri, transmite Știri.md.

Ministerul Apărării subliniază că sistemele de supraveghere ale Armatei Naționale monitorizează permanent spațiul aerian al țării și că instituția colaborează cu autoritățile naționale și cu specialiști din statele vecine pentru a asigura siguranța cetățenilor.

„Îndemnăm cetățenii să păstreze calmul și să se informeze doar din surse oficiale. În cazul observării unor aparate de zbor suspecte, cetățenii sunt rugați să nu se apropie de acestea, să nu le atingă sau să le miște, să rețină locația și să evite utilizarea telefonului în apropiere, întrucât acestea pot conține elemente explozive sensibile la unde radio. Apelați imediat Serviciul 112 doar după ce v-ați îndepărtat la o distanță minimă de 500 de metri”, îndeamnă Ministerul Apărării.

Amintim că o dronă de tip Shahed a survolat aseară, în jurul orei 21:30, spațiul aerian al Republicii Moldova, a anunțat Ministerul Apărării. Aparatul de zbor a traversat frontiera de stat din direcția localității Comarivka, Ucraina, spre localitatea Șipca, Republica Moldova.

Ministerul Afacerilor Externe a condamnat acest incident, calificându-l drept o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale a țării.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici