22 septembrie, 17:01
1
337

În raionul Sângerei a fost inaugurat un drum de trei kilometri

22 septembrie, 17:01
1
337

De hramul satului, locuitorii din Tiplești, raionul Sîngerei au avut parte de o dublă sărbătoare. În localitate a fost inaugurat drumul proaspăt reparat, pe un segment de trei kilometri.

În raionul Sângerei a fost inaugurat un drum de trei kilometriFoto: nordnews.md

Drumul renovat leagă satele Alexăndreni, Țipletești și Țiplești, care fac parte din aceeași comună. Lucrările au costat 8 milioane de lei, bani alocați din bugetul raional, transmite Știri.md cu referire la nordnews.md.

„Foarte mult s-a așteptat acest drum, de mult ne-am chinuit, dar a dat Domnul și s-a făcut. Nu numai pentru mine e important ci și pentru toți locuitorii.

Odată ce vom avea drumuri mai bune și un sistem de iluminat cum trebuie, noi ne vom simți puțin mai civilizați, ca toată lumea.”

„Acest drum are o destinație națională deoarece face legătură dintre câteva sate din comuna Alexăndreni, dar totodată face legătură cu satele din raionul Florești, cum ar fi satul Putinești. Sigur că este binevenit deoarece până acum era un drum catastrofă. Acum este un drum perfect”, au spus oamenii.

Localnicii speră că reparația străzilor va continua, mai ales că în sat sunt multe drumuri care se află într-o stare deplorabilă.

„Am venit astăzi pentru că am auzit că se dă în exploatare acest drum care unul foarte bun. Mulțumim consiliului raional, primarului nostru care se gândește la cetățeni. Sper să avem astfel de drumuri în toate localitățile. Începutul este foarte bun.”

„Bine că au făcut, bravo lor. Să mai facă și alte drumuri, nu doar acesta. E mai ușor pentru fiecare om să circule, cu bicicleta, mașina, în general cu orice tip de transport”, au adăugat localnicii.

Drumul a fost reparat de la Alexăndreni până la Țiplești. Autoritățile raionale nu au mai avut bani pentru a continua lucrările.

„Este o investiție foarte importantă pentru noi. O investiție atât de necesară. Vreau să menționez că este una dintre cele mai mari investiții făcute pentru comuna Alexăndreni din ultima perioadă, de la independență încoace.

În general, pe parcursul mandatului existent noi am reparat peste 20 de km de drumuri din comunitatea noastră, dar și instalat peste 20 de km de iluminat stradal”, a declarat Alistar Dombrovschi, primarul c. Alexăndreni.

Grigore Corcodel susține că niște chestiuni birocratice și implicarea politicului împiedică reparația drumului de 4 kilometri care face legătura între raionul Sângerei și Ungheni.

„S-a implicat politicul și acest drum de circa 1 150 000 de euro se tărăgănează de peste un an și ceva.

Odată ce noi nu asimilăm acești bani, noi nu suntem eligibili să participăm la alte proiecte, dar tare ne dorim să atragem și investiții de la frații de peste Prut, dar și din Europa”, a menționat Grigore Corcodel, președintele r. Sângerei.

Comuna Alexăndreni este cea mai mare din raion. Aceasta include cinci sate cu o populație totală de 5 mii de persoane.

Drumul renovat leagă satele Alexăndreni, Țipletești și Țiplești, care fac parte din aceeași comună. Lucrările au costat 8 milioane de lei, bani alocați din bugetul raional, transmite Știri.md cu referire la nordnews.md.

„Foarte mult s-a așteptat acest drum, de mult ne-am chinuit, dar a dat Domnul și s-a făcut. Nu numai pentru mine e important ci și pentru toți locuitorii.

Odată ce vom avea drumuri mai bune și un sistem de iluminat cum trebuie, noi ne vom simți puțin mai civilizați, ca toată lumea.”

„Acest drum are o destinație națională deoarece face legătură dintre câteva sate din comuna Alexăndreni, dar totodată face legătură cu satele din raionul Florești, cum ar fi satul Putinești. Sigur că este binevenit deoarece până acum era un drum catastrofă. Acum este un drum perfect”, au spus oamenii.

Localnicii speră că reparația străzilor va continua, mai ales că în sat sunt multe drumuri care se află într-o stare deplorabilă.

„Am venit astăzi pentru că am auzit că se dă în exploatare acest drum care unul foarte bun. Mulțumim consiliului raional, primarului nostru care se gândește la cetățeni. Sper să avem astfel de drumuri în toate localitățile. Începutul este foarte bun.”

„Bine că au făcut, bravo lor. Să mai facă și alte drumuri, nu doar acesta. E mai ușor pentru fiecare om să circule, cu bicicleta, mașina, în general cu orice tip de transport”, au adăugat localnicii.

Drumul a fost reparat de la Alexăndreni până la Țiplești. Autoritățile raionale nu au mai avut bani pentru a continua lucrările.

„Este o investiție foarte importantă pentru noi. O investiție atât de necesară. Vreau să menționez că este una dintre cele mai mari investiții făcute pentru comuna Alexăndreni din ultima perioadă, de la independență încoace.

În general, pe parcursul mandatului existent noi am reparat peste 20 de km de drumuri din comunitatea noastră, dar și instalat peste 20 de km de iluminat stradal”, a declarat Alistar Dombrovschi, primarul c. Alexăndreni.

Grigore Corcodel susține că niște chestiuni birocratice și implicarea politicului împiedică reparația drumului de 4 kilometri care face legătura între raionul Sângerei și Ungheni.

„S-a implicat politicul și acest drum de circa 1 150 000 de euro se tărăgănează de peste un an și ceva.

Odată ce noi nu asimilăm acești bani, noi nu suntem eligibili să participăm la alte proiecte, dar tare ne dorim să atragem și investiții de la frații de peste Prut, dar și din Europa”, a menționat Grigore Corcodel, președintele r. Sângerei.

Comuna Alexăndreni este cea mai mare din raion. Aceasta include cinci sate cu o populație totală de 5 mii de persoane.

Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter

Loading...

Loading...