main logo
449

IGSU a participat la un exercițiu tactic interdepartamental la Cupcini

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a participat la un exercițiu interdepartamental de nivelul I cu forțe în teren. Exercițiul s-a desfășurat pe parcursul zilei de 25 iunie 2025 la o întreprindere de producere a zahărului din orașul Cupcini, raionul Edineț.

IGSU a participat la un exercițiu tactic interdepartamental la CupciniFoto: provincial.md

Scopul exercițiului a fost axat pe consolidarea cooperării între echipele de intervenție ale IGSU, administrația întreprinderii și efectivul serviciilor de reacționare la situații de urgență, precum și exersarea capacităților comune de răspuns în situații excepționale, transmite Știri.md cu referire la provincial.md.

Potrivit scenariului planificat, în incinta cazangeriei cu păcură și cărbune a întreprinderii s-ar fi produs un incendiu. Acesta s-a extins rapid către acoperiș din cauza materialelor inflamabile, provocând prăbușirea parțială a clădirii și afectând linia magistrală de alimentare, ceea ce a dus la întreruperea fluxului tehnologic. Incendiul s-a propagat în direcția rezervei de păcură aflată în apropiere, cu risc major de explozie și pericole semnificative pentru personal, infrastructură și mediu.

În momentul izbucnirii incendiului angajații obiectivului s-au sesizat și au început acțiunile conform procedurilor, efectuând acțiuni de stingere cu mijloacele primare din dotare, evacuând persoanele din zona de risc și solicitând intervenția echipelor specializate.

Pentru gestionarea și lichidarea situației create au fost ridicate pe alertă toate serviciile de urgență responsabile. În cadrul aplicațiilor au fost antrenate forțe și mijloace din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Ministerului Sănătății, Inspectoratului General al Poliție, serviciile locale operative și forțele auxiliare ale obiectivului.

Exercițiul s-a desfășurat în timp real, în condiții complexe și cât mai apropiate de realitate, fiind simulate mai multe situații tactice precum: crearea unui centru de dirijare, evacuarea persoanelor din clădirea afectată, stingerea focarelor prin crearea mai multor sectoare de luptă, salvarea persoanelor de la etajele superioare cu ajutorul autoscării, acordarea primului ajutor calificat, precum și asigurarea ordinii publice în zona de risc.

Exerciții similare sunt organizate periodic la obiective strategice de importanță majoră, cu scopul de a îmbunătăți nivelul de pregătire a instituțiilor implicate în managementul situațiilor de urgență, asigurând un răspuns coordonat, rapid și eficient în cazul unor situații reale de urgență.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării