sporter Logo
main logo
main logo
4196

Haos cadastral la Tohatin: Mai multe case locuite nu apar în acte

Mai multe locuințe construite și ocupate de ani de zile nu apar în registrele cadastrale. Situația a fost semnalată pe o stradă din satul Tohatin, unde, potrivit datelor publice de pe platforma geodata.gov.md, ar figura doar cinci case. În realitate, toate terenurile sunt construite, iar în multe dintre imobile locuiesc permanent oameni.

Haos cadastral la Tohatin: Mai multe case locuite nu apar în acteImagine simbol

Echipa 1TV a încercat să discute cu proprietarii caselor care nu apar în evidențele cadastrale, însă majoritatea au refuzat să ofere declarații, transmite Știri.md.

Primarul comunei Tohatin, Sergiu Cebotaru, susține că problema ține de statutul urbanistic al zonei. Potrivit lui, sectorul este încadrat drept zonă de vile, nu zonă rezidențială, iar acest lucru ar limita înregistrarea oficială a construcțiilor.

„Acolo se vede că e zonă de vile, nu e zonă rezidențială, sunt căsuțe de vacanță și acolo nici nu pot fi înregistrate la moment. Numai dacă sunt construite, conform legii noi, până în 2023, ei au voie să depună la primărie, cerere de edificare a construcției construite ilegal”, a menționat edilul.

Autoritățile centrale precizează însă că recenta evaluare cadastrală a inclus și casele de vacanță, garajele și alte construcții auxiliare. În total, procesul a vizat aproximativ șase milioane de bunuri imobile din țară. Au fost luate în calcul inclusiv proprietăți care anterior nu aveau o evaluare oficială, ceea ce înseamnă că unii proprietari ar putea începe să achite impozit pentru bunuri pentru care până acum nu plăteau nimic.

Valoarea estimată a proprietății poate fi verificată online, pe geodata.gov.md. Datele pot fi consultate și contestate până la 30 aprilie, termenul-limită al perioadei de consultări publice. Dacă proprietarii nu sunt de acord cu evaluarea, pot depune contestații.

Creșterea valorilor cadastrale diferă de la o localitate la alta. În blocurile multietajate din Chișinău, prețurile apartamentelor au crescut, în medie, de 2,5–3,5 ori. În Bălți, majorarea ar fi de aproximativ 4,5 ori, iar în alte localități chiar mai mult. Aceste ajustări vor influența impozitul pe bunurile imobile începând cu anul 2027.

Cota impozitului este stabilită de autoritățile locale, însă Codul fiscal prevede cote minime: 0,05% din valoarea cadastrală pentru apartamente, case de locuit, garaje și terenuri pentru grădinărit, 0,1% pentru terenurile agricole și 0,3% pentru imobilele cu destinație nerezidențială.

Unii primari afirmă că impactul nu va fi dramatic, deoarece valorile cadastrale rămân sub nivelul real al pieței. Primarul orașului Stăuceni, Alexandru Vornic, a declarat că imobilele sunt în continuare evaluate de câteva ori mai ieftin decât prețul de piață și că, în multe cazuri, majorarea impozitului ar însemna doar câteva sute de lei pentru apartamente și câteva mii de lei pentru case, în funcție de noua valoare.

La rândul său, primarul municipiului Comrat, Serghei Atanasov, consideră că noua evaluare va duce la o distribuire mai echitabilă a sarcinii fiscale, deoarece proprietăți foarte diferite erau impozitate anterior pe baza unor valori vechi și aproximative.

Reacțiile cetățenilor sunt împărțite. Unii spun că noile sume sunt prea mari pentru veniturile lor, mai ales în cazul pensionarilor sau al proprietarilor de case vechi și anexe gospodărești. Alții afirmă că eventualele creșteri vor fi mici și suportabile, chiar dacă impozitul s-ar majora cu câteva zeci de lei pe an.

Autoritățile subliniază că scopul reevaluării cadastrale este reducerea inechităților din sistemul fiscal și aducerea valorilor mai aproape de realitate. Proprietarii sunt îndemnați să verifice datele despre imobilele lor pe platforma geodata.gov.md și, dacă descoperă erori, să depună contestații înainte de expirarea termenului-limită din aprilie.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici