Guvernul a votat: Noi tipuri de rachiu vor putea fi produse în Moldova
Guvernul Republicii Moldova a aprobat modificarea Regulamentului privind definirea, descrierea, prezentarea și etichetarea băuturilor ce conțin alcool, pentru a reflecta mai bine realitățile actuale din industrie și pentru a susține dezvoltarea de produse noi, cu potențial competitiv pe piața internă și externă.

Printre cele mai importante noutăți se numără introducerea în legislație a unor categorii noi de băuturi spirtoase, transmite Știri.md.
Noile băuturi sunt:
- rachiu de cartofi;
- rachiu de pâine;
- rachiu din sevă de mesteacăn;
- rachiu din sevă de arțar.
Potrivit autorităților, aceste completări au drept scop valorificarea materiilor prime de origine locală, încurajarea diversificării sortimentului și facilitarea accesului produselor autohtone pe piețele externe.
Pe lângă extinderea listei de produse recunoscute oficial, regulamentul revizuit prevede și ajustarea cerințelor tehnice pentru băuturi deja existente, cum ar fi vodka, vodka aromatizată, tequila și cocktailurile alcoolice. Totodată, a fost actualizată definiția alcoolului etilic de origine agricolă rectificat, pentru a corespunde standardelor internaționale în domeniu.
O altă măsură importantă este simplificarea conținutului obligatoriu al caietelor de sarcini, ceea ce, potrivit autorităților, va reduce povara administrativă pentru agenții economici și va stimula dezvoltarea sectorului.
„Continuăm să consolidăm sectorul băuturilor alcoolice, prin diversificarea sortimentului și alinierea la standardele internaționale. Recunoașterea unor noi categorii de produse și actualizarea cerințelor tehnice vor sprijini valorificarea resurselor locale și vor deschide noi oportunități pe piețele externe”, a declarat secretarul general al Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, Sergiu Gherciu.