Fosta soție a lui Pasha Parfeni, despre divorț: A fost o durere mare
Scriitoarea și artista din Republica Moldova Yuliana Scutaru, fosta soție a interpretului de muzică ușoară Pasha Parfeni, a vorbit în cadrul unui podcast despre divorț, starea sa din prezent și cum a trecut prin acele momente dificile. Mai mult, ea a spus că speră că va mai fi capabilă să iubească atât de tare pe cineva.

Relația dintre Yuliana Scutaru și Pasha Parfeni a fost afectată mult de stres. Eurovisionul a fost unul dintre cele mai mari stresuri pentru ambii artiști. Fiind întrebată în cadrul unui podcast cu Nata Albot cum a gestionat ea acest stres, Yuliana a spus că avea mari rezerve față de acest concurs și era convinsă că se va certa cu Pasha, se vor despărți și nu vor face față știind cât stres presupune această participare la concurs. Însă, ea spune că totul a funcționat fix invers. Ea menționează că la Eurovision 2023 s-a unit cu Pasha și au format o echipă puternică, transmite Știri.md.
„Noi, la un moment dat, eram atât de extenuați, încât un subiect care în mod normal ar provoca o ceartă, în acea situație era ceva simplu. Eu cred că ne-am descurcat bine în relație la Eurovision, cu o mică scăpare. Am rămas plăcut surprinsă că noi ne-am maturizat, ne-am învățat cum trebuie să funcționeze acest mecanism. Dar, asta a fost aparent”, a povestit Yuliana.
Se spune că dacă vrei să înțelegi și să descoperi omul cu care trăiești, trebuie să divorțezi de el. În acest context, Yuliana a spus că în prezent ea se află într-un proces de transformare și de autocunoaștere și, dacă ar fi să facă o comparație, ar spune că acum ea se află într-un ocean destul de furtunos. Totuși, ea spune că știe că a trecut peste cea mai grea și dureroasă furtună. „Cumva, încă mă mai țin pe suprafață, nu m-am înecat, dar încă nici nu sunt la mal. Mă mai așteaptă niște valuri mai puțin plăcute. (…) Deocamdată este prematur să zic cine am devenit. Apar careva idei, dar încă sunt în proces”, a spus artista.
După toată epopeea, Yuliana spune că a început să înțeleagă despre ce, de fapt, sunt piesele despre despărțire. Mai mult, ea spune că a fost într-o stare de doliu. După o relație de 15 ani, femeia spune că este foarte recunoscătoare pentru tot, pentru anii care au fost frumoși după părerea sa.
„Au fost și momente dificile, grele, dar eu știam că nu există relații fără momente grele și îmi asumam asta. Fazele noastre complicate, eu cumva le găseam scuze. Mă gândeam că probabil acesta este prețul pentru faptul că, pe lângă parteneri de cuplu, noi suntem și parteneri de creație și mai generăm ceva în lumea artistică. Eu eram capabilă să duc asta”, precizează Yuliana.
Artista spune că se bucură că a iubit atât de intens și speră că va fi capabilă să iubească din nou așa. „Eu sunt recunoscătoare pentru tot ce am trăit în această relație, dar deja întoarcem pagina”, a adăugat aceasta.
Anunțul oficial despre divorț a venit din partea lui Pasha Parfeni. Yuliana spune că avea dubii la acest capitol, dacă trebuia făcut public acest mesaj sau nu.
„Sunt și plusuri, și minusuri că a fost făcut public. Pe de o parte, ne-a ușurat viața, dar în momentul în care a fost făcut, a fost făcut intens. Ce ține de anunțul de Pasha, eu nu am rezonat cu el, m-a surprins”, explică Yuliana.
În acele momente, artista spune că a simțit o durere mare. Iar în ziua în care ea, la fel, a scris un anunț în mediul online, spune că a plâns mult.
Yuliana subliniază că părinții săi nu s-au implicat în acest divorț. Aceasta menționează că ei l-au iubit mult și l-au respectat pe Pasha și au fost, de asemenea, afectați de această noutate.
„Cu mama ne-am apropiat mult, am discutat chestii pe care nu le-am discutat anterior. Mi-a părut rău să le dezamăgesc”, menționează ea.
Piesa „Soarele și Luna” este una la care Yuliana a contribuit cu textul. Dar, au mai fost și alte piese textul cărora este scris de ea.
„Faza cu dreptul de autor este ca și cu drepturile parentale. Oricare ar fi soarta acelui copil și oriunde nu ar fi ajunge el, părintele biologic rămâne biologic, oricât de mult nu ți-ai fi dorit să schimbi acest lucru. Ce am scris eu rămâne al meu, sunt copiii mei”, precizează Yuliana.
Yuliana și Pasha urmau să lanseze o nouă piesă în această primăvară, un duet. „Îmi plăcea la nebunie, dar proiectul a fost anulat. Piesa rămâne în aer, deși mi-ar fi plăcut să o aud și să o cânt”.
Fiind întrebată care este cel mai mare vis al său pe care și-ar dori să-l realizeze în următorii 10 ani, Yuliana a spus:
„Problema e că, aflându-mă în faza în care mă aflu, eu nu prea știu ce-mi doresc cu certitudine. Eu știu că am o multitudine de scenarii posibile care ar putea să se întâmple în viața mea. Dar, cu siguranță aș vrea să am o familie frumoasă, am planuri să iubesc măcar atât de tare din nou, sunt deschisă să mă îndrăgostesc. Din punct de vedere al carierei, e clar că vreau să-mi extind geografia. Încă nu știu unde, am câteva schițe de idei. Vreau un Grammy ca textier, de ce nu. Vreau să continui să descopăr lumea”.
Urmăriți întregul podcast mai jos:
Video: Youtube/nata albot