main logo
6370

Focare de lăcuste, depistate în satul Copceac. Recomandările ANSA

Mai multe focare de lăcuste au fost înregistrate în localitatea Copceac. Anunțul a fost făcut de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) astăzi, 2 iulie.

Focare de lăcuste, depistate în satul Copceac. Recomandările ANSAFoto: ANSA

„Insecta a fost depistată de către deținătorii de terenuri, care au sesizat subdiviziunea ANSA din regiune. Inspectorii Agenției s-au deplasat imediat la fața locului pentru a constata cazul și a preleva probele necesare, întru determinarea speciei de dăunători”, au anunțat specialiștii, transmite Știri.md.

Inspectorii anunță că au fost aplicate măsurile de combatere a dăunătorilor, lanurile fiind prelucrate în conformitate cu legislația în vigoare.

Potrivit legislației Republicii Moldova, responsabili de măsuri fitosanitare de protejare și prevenire a invaziei de insecte sunt operatorii agricoli/deținătorii de terenuri și APL-urile regionale.

În context, specialiștii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor au venit cu o serie de recomandări: 

1. Monitorizare regulată:

Examinări de toamnă pentru prezența și starea pontelor de ouă;

  • Vizite de control de primăvară cu analiza umidității și temperaturii solului; 
  • Inspecții pe teren în zonele în care larvele eclozează în masă;
  • Monitorizarea adulților în perioadele lor de activitate maximă; 
  • Atenție la locurile tradiționale de reproducere, unde lăcustele preferă să depună ouă în sol nisipos umed.

2. Bariere și capcane fizice:

  • Folosirea de plase peste straturi sau huse de protecție pentru a proteja plantele; 
  • Crearea de zone de capcană, de exemplu, plantarea de plante atractive pentru lăcuste în jurul perimetrului amplasamentului; 
  • Instalarea capcanelor cu feromoni pentru a atrage și distruge insectele.

3. Tratament chimic:

  • Utilizarea insecticidelor, în special în cazul invaziei masive de larve;
  • Aplicarea tratamentelor cu insecticide înregistrate și publicate în Registrul de Stat al produselor de uz fitosanitar și al fertilizanților, permise pentru utilizare în Republica Moldova.
  • Atenție la siguranța mediului atunci când se utilizează substanțe chimice.

4. Alte metode:

  • Curățare mecanică, săparea solului și arderea (în anumite cazuri). Atenție la zonele sensibile, cum ar fi pășunile nou însămânțate, pășunile cu iarbă scurtă și culturile care rămân verzi mai mult timp (de exemplu, lucerna).

Totodată, autoritatea a adresat un apel către fermieri: „Solicităm agricultorilor să supravegheze terenurile cultivate”.

Pentru notificarea focarelor și ajutor, cetățenii pot apela numărul de telefon: 022-264-684.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării