Femeie aruncată la 3 metri într-o explozie la Dubăsari. Bucătăria de vară, distrusă
Un incident grav s-a produs pe 9 februarie, în orașul Dubăsari, unde o acumulare de gaz a provocat o explozie într-o bucătărie de vară. Potrivit informațiilor preliminare, scurgerea de gaz ar fi fost cauzată de o defecțiune a echipamentului.
Foto: TelegramO femeie în vârstă de 61 de ani a intrat în încăpere pentru a pune un ceainic pe plită. În momentul aprinderii, gazul acumulat s-a inflamat, provocând explozia. Suflul a aruncat victima la 2–3 metri, iar încăperea a fost distrusă complet, transmite Știri.md.
O vecină, care a auzit zgomotul puternic, a alertat serviciile de urgență.
Femeia a fost transportată la Spitalul Raional Dubăsari, unde a fost internată în secția de traumatologie cu arsuri termice la nivelul feței, gâtului, mâinilor și coapsei. Starea pacientei este monitorizată de medici.
La fața locului au intervenit salvatorii, poliția și alte servicii specializate. Circumstanțele exacte ale producerii incidentului sunt în curs de investigare, informează autoritățile.