Elevele fantomă din catalogul unui gimnaziu din Edineț: Reacția MEC
Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a cerut Direcției Educație a Consiliului Raional Edineț să demareze o anchetă internă la Gimnaziul din orașul Cupcini, după ce a ieșit la iveală faptul că două eleve erau înscrise fictiv la această instituție. În realitate, își continuau studiile în Franța.

Pentru fiecare elev înscris fictiv, statul a alocat în medie 18.000 de lei anual pentru întreținere, fără a include costurile pentru alimentație. În acest caz, doar pentru un an de studii, bugetul public ar fi fost prejudiciat cu cel puțin 36.000 de lei, echivalentul întreținerii pentru doi elevi fictivi, bani care ar fi putut fi direcționați către educația reală, transmite Știri.md, cu referire la tvn.md.
Potrivit informațiilor publicate anterior de TV Nord, fetele erau trecute ca „prezente” în catalog și primeau calificative, deși nu frecventau orele. Una dintre eleve s-ar afla în Franța încă din anul 2018, conform declarațiilor bunicii sale. Cazul a fost descoperit în vara anului 2023, când familia uneia dintre fete a fost chemată la primărie de către poliție.
„Nu am știut nimic, absolut. Că ea este inclusă în catalog, până când nu a venit fiica în luna august și ne-au sunat de la poliție să ne prezentăm la primărie. Și acolo ne-au întrebat, cum a fost, ea avea totul în telefon, când a fost când s-a dus, că este acolo înmatriculată”, Zinaida Enachi, bunica.
Pe lângă ancheta administrativă declanșată de MEC, cazul este cercetat și de Inspectoratul de Poliție Edineț, care a refuzat să ofere mai multe detalii echipei noastre despre această anchetă. În replică, fosta directoare neagă orice responsabilitate, afirmând că vina aparține dirigintelui și contabilei instituției
„Aceasta nu este vina mea, fiindcă, câți copii sunt în clasa, diriginții de clasă în primul rând nu mi-au spus că, fetele absentează, una la mână. Doi, contabila care este, ea a dus evidența de alimente și ea nu mi-a spus că, copiii nu frecventează, nu este vina mea”, Aurica Podgurschi, fosta directoare.
Într-un răspuns pentru TV Nord, Ministerul a subliniat că orice tentativă de denaturare a evidenței școlare poate atrage răspundere disciplinară, administrativă sau penală.