point Logo
main logo
main logo
874

Doi tineri moldoveni vor construi în România drone militare

Pe măsură ce războiul din Ucraina le remodelează afacerea, doi tineri inovatori moldoveni care obișnuiau să producă vehicule aeriene civile fără pilot se pregătesc să construiască drone militare la scară largă în țara vecină, România.

Doi tineri moldoveni vor construi în România drone militareFoto: Captură ecran

Ceea ce a început pentru Anton Danici și Ion Mocanu ca o afacere cu drone civile se transformă acum într-o afacere axată pe apărare, transmite Știri.md cu referire la stirileprotv.ro.

Pe măsură ce războiul din Ucraina remodelează atât cererea, cât și inovația, acești doi tineri antreprenori din Moldova se pregătesc să producă în masă drone în România vecină.

Cu o fabrică modulară și metode inovatoare de asamblare a dronelor, ei se pregătesc să înceapă producția în masă de drone de supraveghere militară și interceptoare care pot satisface cererea oricărui client potențial.

„Se deschide automat și pleacă în misiune. Practic, într-un rucsac militar ar încăpea aproximativ opt unități în forma lor pliată. Ea (drona) poate fi programată ca unitate de sine stătătoare sau ca un roi și, odată extrasă din rucsac, devine activă în misiunea curentă”, a spus Anton Danici pentru dw.com.

stirileprotv.ro
Publicitatea ta poate fi aici