Dosarul fostului adjunct al SIS, Alexandru Balan, ajunge în instanță în februarie
Magistrații români vor prelua din februarie dosarul în care fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, Alexandru Balan, este acuzat de trădare de patrie. Ex-ofițerul a fost arestat acum patru luni pentru că ar fi divulgat unor ofițeri KGB din Belarus secrete de stat legate de România.
Foto: IPNProcesul penal este în faza de urmărire penală, iar în luna februarie urmează să fie eliberat rechizitoriul. Confirmarea a fost făcută pentru IPN de procurorul-șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism din România, Alina Albu, transmite Știri.md.
Dat fiind faptul că Alexandru Balan are cetățenie dublă, moldovenească și română, el e cercetat în calitate de cetățean român, a concretizat Alina Albu.
Până ajunge dosarul în instanță, Alexandru Balan rămâne în arest preventiv. Măsura a fost prelungită cu o lună, din 8 ianuarie, de către Înalta Curte de Casație și Justiție de la București.
Fostul șef-adjunct al SIS a fost reținut pe 8 septembrie 2025 la Timișoara. Acesta este acuzat că în perioada 2024-2025 s-ar fi întâlnit la Budapesta cu ofițeri KGB din Belarus și le-ar fi divulgat secrete de stat legate de România. Potrivit anchetei, există suspiciuni rezonabile că scopul întrevederilor ar fi fost transmiterea de instrucțiuni și efectuarea de plăți pentru serviciile prestate.