main logo
5934

Doctor în biologie: Păianjenul otrăvitor a ajuns în Moldova din Italia

În stânga Nistrului a fost identificat păianjenul numit cu sacul galben, care face parte din zece cele mai otrăvitoare specii de păianjeni din lume.

Biolog: Păianjenul otrăvitor a ajuns în Moldova din Italia

„Acești păianjeni trăiesc în păduri dese, unde sunt multe tufișuri și iarba are o lungime de jumătate de metru”, a spus doctorul în biologie Sergiu Pănuță la un post de televiziune, transmite Știri.md cu referire la point.md.

„În perioada depunerilor de ouă, femela devine foarte agresivă. De fapt acești păianjeni niciodată nu atacă primii”. 

Specialistul presupune că păianjenul a ajuns la noi din Italia și s-a acomodat climei de aici.

Păianjenul are o mărime de un centimetru și pare a fi nepericulos, însă înțepătura lui nu trece rapid și e foarte dureroasă, apoi se formează pe acel loc o rană.

Din nefericire, o metodă de protecție de păianjeni nu există, însă e posibil de minimalizat contactul cu locurile lor preferate. În cazul în care ai fost înțepat, e necesar de adresat la medic.

Alertă: Păianjen periculos, descoperit în stânga Nistrului

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării