Daniela DiPierro, decorată cu medalia MAI „Pentru Cooperare”
Însărcinatul cu afaceri al SUA în Republica Moldova, Daniela DiPierro, care își încheie mandatul la Chișinău, a fost decorată cu medalia departamentală a Ministerului de Interne „Pentru Cooperare”.

Aceasta a fost înmânată cu o zi înainte de șeful Inspectoratului General de Poliție, Viorel Cernăuțeanu, transmite Știri.md cu referire la infotag.md.
El a declarat, la o întâlnire cu diplomatul, că „acest premiu este un semn de apreciere pentru contribuția semnificativă a Statelor Unite la potențialul Poliției Naționale a Republicii Moldova”.
Daniela DiPierro a subliniat că „Statele Unite sunt mândre să colaboreze cu Republica Moldova pentru a-i spori securitatea și reziliența, contribuind la descurajarea amenințărilor transfrontaliere și la combaterea criminalității transnaționale”.
Diplomatul s-a întâlnit, de asemenea, cu ministrul de Interne, Daniella Misail-Nichitin, discutând despre aplicarea legii, securitatea frontierelor și migrație.