Dan Perciun a explicat de ce a votat împotriva demisiei directorului AMDM
A fost un vot pentru susținerea realizărilor pe care le-a avut Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale în timpul activității sale. Ministrul Educației, Dan Perciun, a explicat că acesta este motivul pentru care a votat împotriva demisiei directorului general al AMDM, Dragoș Guțu.

„Eu am avut ocazia să lucrez cu domnul Guțu când am fost președintele Comisie parlamentare în Medicină. A fost un vot pentru susținerea realizărilor care le-a avut Agenția în această perioadă de timp. Lucru care l-aș remarca sunt cele 95 de farmacii care au apărut în satele Moldovei. A fost o apreciere pentru munca depusă de domnul Guțu”, a spus Perciun, transmite Știri.md cu referire la info1.md.
Întrebat dacă știe motivul pentru care Dragoș Guțu și-a dat demisia, ministrul a spus că nu cunoaște.
Amintim că, astăzi, Guvernul a votat pentru eliberarea lui Dragoș Guțu din funcția de director general al Agenției Medicamentului și Dispozitive Medicale. Ministrul Dan Perciun a fost împotrivă.
Citește și: Ala Nemerenco, împotriva demisiei lui Dragoș Guțu de la șefia AMDM