11 octombrie, 09:200
693

Cum va fi sărbătorit Hramul Chișinăului: Intrarea la Zoo, gratuită

11 octombrie, 09:200
693

Hramul Orașului Chișinău, care este marcat de fiecare dată pe data de 14 octombrie, nu va avea loc așa ca în anii, când nu era pandemie de COVID-19.

Cum va fi sărbătorit Hramul Chișinăului: Intrarea la Zoo, gratuită

Primarul general, Ion Ceban, a anunțat că sărbătoarea va fi deschisă printr-o slujbă religioasă și că Primăria a pregătit mici cadouri pentru copii. Alte manifestații grandioase nu se așteaptă, transmite Știri.md cu referire la Realitatea.md

Declarațiile au fost făcute în dimineața de luni, 11 octombrie curent, la ședința serviciilor municipale.

„Vom participa la slujba de la Catedrală unde vom deschide această zi simbolică pentru orașul nostru, după care avem un eveniment deosebit cu mai mulți oameni de cultură, unde imnul Chișinăului va fi transmis oficial municipalității de către compozitorul și maestrul Eugen Doga. La fel, vom avea un eveniment pentru oamenii care se dedică orașului zi de zi, angajații care muncesc pentru a avea o capitală mai îngrijită, mai frumoasă”, a declarat Ion Ceban, adăugând că s-au pregătit diplome și câte un salariu suplimentar, fără a anunța suma exactă.

Totodată, primarul a anunțat că, în zilele de 13-14 octombrie curent, vor fi mai multe spectacole, mai ales pentru copii la care vor avea acces gratuit, „fiind un cadou pentru cei mici”. Mai mult, a solicitat ca joi la Grădina Zoologică și la Dendrarium, instituții subordonate Primăriei Chișinău, intrarea să fie gratuită.

Primarul general, Ion Ceban, a anunțat că sărbătoarea va fi deschisă printr-o slujbă religioasă și că Primăria a pregătit mici cadouri pentru copii. Alte manifestații grandioase nu se așteaptă, transmite Știri.md cu referire la Realitatea.md

Declarațiile au fost făcute în dimineața de luni, 11 octombrie curent, la ședința serviciilor municipale.

„Vom participa la slujba de la Catedrală unde vom deschide această zi simbolică pentru orașul nostru, după care avem un eveniment deosebit cu mai mulți oameni de cultură, unde imnul Chișinăului va fi transmis oficial municipalității de către compozitorul și maestrul Eugen Doga. La fel, vom avea un eveniment pentru oamenii care se dedică orașului zi de zi, angajații care muncesc pentru a avea o capitală mai îngrijită, mai frumoasă”, a declarat Ion Ceban, adăugând că s-au pregătit diplome și câte un salariu suplimentar, fără a anunța suma exactă.

Totodată, primarul a anunțat că, în zilele de 13-14 octombrie curent, vor fi mai multe spectacole, mai ales pentru copii la care vor avea acces gratuit, „fiind un cadou pentru cei mici”. Mai mult, a solicitat ca joi la Grădina Zoologică și la Dendrarium, instituții subordonate Primăriei Chișinău, intrarea să fie gratuită.

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate

Loading...

Loading...