Corupție în școli și grădinițe: Nouă persoane, vizate în dosarul CNA și PA
Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu Procuratura Anticorupție (PA), desfășoară percheziții într-un dosar de corupție care vizează achizițiile publice din sistemul educațional al municipiului Chișinău. Nouă persoane sunt cercetate, inclusiv un șef din cadrul Direcției Generale Educație, Tineret și Sport, doi directori de instituții gimnaziale și liceale, un șef al unei instituții preșcolare, precum și mai mulți agenți economici.
Foto: cna.mdPotrivit anchetei, funcționari din sistemul educațional ar fi constituit, împreună cu oameni de afaceri, o schemă de trucare a achizițiilor publice pentru lucrări și servicii în școli și grădinițe. Aceștia sunt bănuiți că ar fi pretins și primit comisioane cuprinse între 10% și 15% din valoarea contractelor atribuite, transmite Știri.md.
Pentru a evita procedurile de licitație și transparența obligatorie, lucrările ar fi fost divizate artificial în contracte de mică valoare, atribuite prin negociere directă unor operatori economici favorizați, arată datele acumulate de anchetatori.
În cadrul operațiunii, CNA și PA efectuează percheziții la domiciliile și birourile persoanelor vizate, precum și la sediile unor firme. Au fost ridicate documente, acte contabile, suporturi electronice și bani, a căror proveniență urmează să fie stabilită.