main logo
24415

Compensațiile maxime la încălzire vor oscila între 800 și 1.400 de lei

Compensațiile maxime la încălzire, pentru luna ianuarie, vor oscila între 800 și 1.400 de lei, în funcție de sursa de termoficare. Prevederile se regăsesc într-un proiect aprobat astăzi de Guvern.

Compensațiile maxime la încălzire vor oscila între 800 și 1.400 de leiFoto: stiri.md

Cel mult 1.400 de lei vor primi consumatorii care au agent termic și cei care se încălzesc cu energie electrică. Pentru consumatorii care au indicat ca sursă principală de încălzire gazele naturale, compensația maximă va fi de 1.000 de lei, iar pentru cei care se încălzesc cu combustibili solizi – cel mult 800 de lei, transmite Știri.md cu referire la IPN.

Totodată, la compensațiile calculate pentru consumatorii casnici care vor beneficia cel puțin de compensația minimă pentru încălzire, se va acorda o compensație suplimentară pentru energia electrică în sumă de 200 de lei pentru luna ianuarie.

Compensațiile vor fi oferite în februarie acelor gospodării care deja s-au înregistrat în Programul „Ajutor la contor”.

Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, a declarat că în ianuarie statul a achitat compensații la energie pentru circa 680.000 de familii înscrise în Programul „Ajutor la contor”.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării