Coincidență sau plan? Plahotniuc și-a creat pagina de Facebook cu patru zile înainte de arest
Cu doar câteva zile înainte de a fi reținut pe teritoriul Greciei, fostul lider democrat Vladimir Plahotniuc și-a creat o pagină oficială de Facebook. Potrivit informațiilor publice, pagina a fost înregistrată pe 18 iulie, cu patru zile înainte ca autoritățile elene să-l încătușeze în baza unei alerte Interpol.

La câteva zile după reținere, pagina a fost activată și a publicat un prim mesaj, transmis prin intermediul avocaților lui Plahotniuc, în care acesta anunță că va începe să publice „informații esențiale despre situația actuală din Republica Moldova”, transmite Știri.md.
Oligarhul mai precizează că pe această pagină vor fi publicate „doar informații oficiale, verificate și adevărate despre mine și despre pașii pe care urmează să îi fac”.
Amintim că, pe 22 iulie, fostul lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, a fost reținut în Grecia. Reținut a fost și fostul deputat PDM Constantin Țuțu.
La scurt timp, jurnaliștii de la zdg.md au scris că cei doi au fost reținuți pe aeroportul din Atena, Grecia, în timp ce încercau să se îmbarce spre Dubai, Emiratele Arabe Unite. Potrivit surselor, Plahotniuc și Țuțu ar fi folosit identități false pentru a călători, iar fostul lider democrat ar fi avut asupra sa un pașaport mexican fals.
Extrădarea lui Plahotniuc ar putea dura chiar și până la un an, în funcție de deciziile autorităților elene și de strategia de apărare a acestuia. Potrivit avocatului Vadim Vieru, expert în cadrul Asociației Promo-LEX, sunt două căi posibile prin care extrădarea poate avea loc: procedura simplificată – dacă persoana vizată acceptă să fie extrădată, și procedura clasică, care implică o decizie a instanțelor din Grecia.
Ministrul Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a declarat pentru Teleradio-Moldova că mecanismul de extrădare a fost activat imediat după reținere, în conformitate cu regulamentele internaționale.
Pe 28 iulie, avocatul său a anunțat că Plahotniuc a depus oficial o cerere prin care acceptă necondiționat extrădarea în Republica Moldova, exprimând „voința de a colabora cu procesul judiciar internațional”. La scurt timp, Vladimir Plahotniuc a publicat, prin intermediul avocaților, primul său mesaj.
Citește și: Vladimir Plahotniuc, plasat în arest pentru 40 de zile
Moscova cere autorităților din Grecia extrădarea lui Vladimir Plahotniuc în Rusia
Țuțu, plasat în arest preventiv în cel mai mare penitenciar din Grecia
Identitățile deținute de Plahotniuc și Țuțu: IGP publică lista de documente
Presa greacă: Plahotniuc, căsătorit cu fosta Miss Moldova și are 2 copii
Încătușați și escortați: Primele imagini cu Plahotniuc și Țuțu în Grecia