point Logo
main logo
main logo
664

CJI condamnă hărțuirea jurnalistei Viorica Tătaru și cere intervenția autorităților

Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI), alături de mai multe organizații media, condamnă acțiunile de hărțuire, intimidare și denigrare îndreptate împotriva reprezentanților mass-mediei în mediul online și avertizează că astfel de practici nu pot fi tolerate într-un stat de drept.

CJI condamnă hărțuirea jurnalistei Viorica Tătaru și cere intervenția autoritățilorColaj: Știri.md

Reacția vine în contextul unei campanii de intimidare îndreptate împotriva jurnalistei Viorica Tătaru. Potrivit CJI, aceasta a fost vizată de injurii, etichetări jignitoare, amenințări și alte forme de atac verbal pe rețelele sociale, în special pe Facebook și Telegram, transmite Știri.md.

Organizațiile semnatare susțin că mesajele au fost distribuite atât de pe conturi ale unor persoane identificate, cât și de pe profiluri suspectate că ar face parte din rețele coordonate de conturi false sau automate. Jurnalista ar fi devenit ținta acestor atacuri după ce a reflectat un flashmob organizat pe 21 martie, în memoria Ludmilei Vartic.

„Într-o societate democratică, dezacordul față de activitatea jurnalistică nu poate justifica, sub nicio formă, recurgerea la amenințări, injurii, calomnii sau alte acte de hărțuire”, subliniază CJI.

Reprezentanții organizației amintesc că legislația Republicii Moldova garantează libertatea de exprimare și protejează onoarea, demnitatea și siguranța jurnaliștilor, iar acțiunile de intimidare și defăimare trebuie sancționate prompt de autorități.

Totodată, CJI avertizează că lipsa unor reacții rapide din partea instituțiilor competente poate încuraja perpetuarea acestor practici și poate crea un climat de impunitate.

Organizațiile semnatare solicită organelor de drept să intervină de urgență și să identifice persoanele responsabile de amenințările și atacurile la adresa jurnalistei.

De asemenea, jurnaliștii și instituțiile media afectate de astfel de campanii sunt îndemnați să utilizeze toate căile legale pentru a-și apăra drepturile și a obține repararea prejudiciilor.

Declarația a fost semnată, pe lângă CJI, de Asociația Presei Independente, Comitetul pentru Libertatea Presei, Asociația „Media-Guard”, Asociația Presei Electronice, Centrul „Acces-Info”, Asociația Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic și RISE Moldova.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici