Cinci companii ucrainene pot exporta carne de pasăre în Moldova
Până în prezent, cinci companii din Ucraina au primit autorizarea de a exporta carne de pasăre în Republica Moldova. Vicedirectorul ANSA, Alexandr Manciu, a declarat pentru IPN că, inițial, după stabilirea mecanismului bilateral de reluare controlată a importurilor, doar o singură companie fusese aprobată.
Imagine simbolUlterior, alte firme au depus eforturi pentru a îndeplini criteriile de eligibilitate și au fost incluse pe lista exportatorilor autorizați, transmite Știri.md cu referire la IPN.
„După listarea ultimelor companii, nu au mai parvenit solicitări noi în ultima săptămână”, a precizat Alexandr Manciu. Potrivit lui, lista companiilor eligibile rămâne una restrânsă, deoarece doar abatoarele care dețin dreptul de export și pe piața Uniunii Europene pot livra carne de pasăre în Republica Moldova. Aceasta este una dintre condițiile de bază pentru autorizare.
În același timp, autoritățile au monitorizat evoluția prețurilor pe piață și precizează că nu au constatat majorări. „Mai mult, unele asociații au transmis scrisori către Ministerul Agriculturii, prin care au oferit garanții că necesarul de carne este asigurat de fermele producătoare din Republica Moldova. Nu au fost sesizate creșteri de preț la raft. Agenția a monitorizat atent situația, în contextul temerilor privind eventuale scumpiri”, a precizat Alexandr Manciu.
Responsabilii dau asigurări că principala prioritate rămâne siguranța alimentară.
La sfârșitul lunii ianuarie, Republica Moldova a suspendat temporar importul de carne de pasăre și furaje din Ucraina, după ce Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor a descoperit prezența metronidazolului – un antibiotic cu spectru larg interzis la animalele destinate producției alimentare – în furajele provenite din Ucraina.
Ulterior, partea ucraineană a avertizat că ar putea impune restricții asupra produselor moldovenești, inclusiv vinuri. Pentru detensionarea situației, a fost creat un grup de lucru bilateral. La începutul lunii martie, Ucraina a transmis rezultatele analizelor în laboratoare europene, iar la mijlocul lui martie, prima companie a fost autorizată să reia exporturile de carne de pasăre către Moldova.