Cimișlia: Un tânăr cu nevoi speciale are o fermă de iepuri datorită UE
Nicolae Cneazev, o persoană cu nevoi speciale din satul Zloți, raionul Cimișlia, și-a îndeplinit visul de a avea o fermă de iepuri chiar lângă casă.

Grație unui proiect al Uniunii Europene, Nicolae a primit instrumentele și resursele necesare pentru a-și dezvoltat propria afacerea, transmite Știri.md.
„Am fost instruit, ajutat și ghidat pentru a pune un plan de afacere pe hârtie, să fie realizat. Eu aveam o idee de a mă ocupa cu iepurii, un plan bine construit”, a spus Nicolae.
Împreună cu soția, își dorește pe viitor să colaboreze cu o pensiune de odihnă din localitate, unde ar putea vinde carne de iepure.
„Această investiție a fost importantă, deoarece eu aveam visul și ideea, dar nu aveam bani suficienți. Nu văd sensul să stau pur și simplu acasă și să dai mâinile în jos”, a mai spus Nicolae.