main logo
1308

Cercetătorii moldoveni au învățat să redacteze propunerile de proiecte

Lucrările Atelierului de scriere a propunerilor de proiecte, dedicat creșterii șanselor de succes în cadrul apelurilor Orizont Europa „Proposal Writing Camp & Expert Consultations”, s-au încheiat la 23 mai.

Cercetătorii moldoveni au învățat să redacteze propunerile de proiecteFoto: ANCD

Cei peste 30 de participanți au beneficiat, în perioada 19–23 mai, de sesiuni teoretice și practice, precum și de consultații individuale, oferite de experții internaționali George Bonas și Inna Petrenko. Activitățile s-au concentrat pe etapele esențiale ale redactării unei propuneri de succes, dezvoltarea consorțiilor internaționale și alinierea ideilor de proiecte la prioritățile programului european de cercetare și inovare, transmite Știri.md.

La final de sesiune, experții internaționali au apreciat participarea activă a tuturor cercetătorilor, încurajându-i să valorifice cunoștințele acumulate și să depună propuneri competitive în cadrul apelurilor viitoare. Fiecare cercetător a primit un certificat, care denotă participarea și implicarea la activitățile săptămânale prevăzute conform agendei atelierului.

La rândul lor, participanții au mulțumit experților George Bonas și Inna Petrenko pentru consultații și sfaturi utile, reiterând importanța instruirii aplicative în scrierea propunerilor de proiecte europene. De asemenea, aceștia au reliefat sprijinul consultativ constant oferit și de ANCD în procesul de accesare a finanțărilor Orizont Europa.

Activitatea a fost organizată de Oficiul național Orizont Europa din cadrul Agenției Naționale pentru Cercetare și Dezvoltare (ANCD), cu sprijinul Comisiei Europene.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării