Când va fi curățată în totalitate albia râului Bâc
Consilierul primarului Chișinăului, Tudor Gârbu, a declarat astăzi, în ședința on-line a serviciilor municipalității, că albia râului Bâc va fi curățată în totalitate la data de 10 septembrie.

Potrivit lui Gârbu, în prezent se curăță al doilea tronson al albiei Bâcului, între străzile Petru Rareș și Mihai Viteazul, transmite Știri.md cu referire la Moldpres.
La curățarea acestui segment al albiei râului au fost antrenate patru buldozere, un escavator și șase basculante.
"Pe acest tronson albia nu a fost betonată și există mult mâl, din acest motiv, antreprenorul întâmpină mai multe greutăți", a specificat oficialul.
Gârbu s-a arătat optimist asupra faptului că lucrările de curățare se vor executa în termen și că la 10 septembrie, albia râului Bâc va fi curățată.