12943
Când e mai bine să facem fișa medicală pentru copii. Sfatul unui doctor
Medicul de familie Rodica Ceavdari a explicat că obținerea fișei medicale pentru preșcolar este una dintre principalele griji ale părinților.
![Când e mai bine să facem fișa medicală pentru copii. Sfatul unui doctor](https://i.simpalsmedia.com/point.md/news/809x456/907e58eb0515287676a66629ee23a2ae.jpg)
În cadrul unei emisiuni de la Moldova 1, Rodica Ceavdari a explicat că examinarea la un logoped este esențială pentru viitorul elev, iar în perioada august-septembrie - vaccinarea împotriva rujeolei, transmite Știri.md.
„Controlul medical este un examen, pe care trebuie să-l treacă toți copiii înainte să pășească pragul școlii. Acesta include analize de laborator, certificatele de vaccin”, a precizat Rodica Ceavdari.
De asemenea, medicul de familie le-a sugerat părinților să înceapă acest control cu jumătate de an înainte de a înscrie copilul la școală, pentru a reuși să efectueze toate investigațiile.
Selectați modul de afișare a știrilor în flux
Spune-ne opinia ta