Cahul: 700 de copii au beneficiat de servicii stomatologice gratuite
Mai mult de 700 de copii din raionul Cahul au beneficiat, în perioada iunie-iulie, de servicii stomatologice finanțate din fondul măsurilor de profilaxie al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM).

Potrivit unui comunicat al autorității, consultațiile au fost oferite de echipa mobilă de stomatologi, care s-a deplasat în următoarele localități: Andrușul de Sus, Andrușul de Jos, Burlăceni, Cucoara, Doina, Găvănoasa, Huluboaia, Larga Nouă, Pașcani, Roșu, Taraclia de Salcie, Vadul lui Isac, Văleni și Zârnești, transmite Știri.md.
Pentru prestarea serviciilor stomatologice de către echipele mobile, în fondul măsurilor de profilaxie pentru anul curent au fost planificați peste cinci milioane de lei.
De menționat că, anul trecut, circa 11.000 de copii din mai multe localități ale țării au beneficiat gratuit de asistență stomatologică în valoare de peste patru milioane de lei.