stiri Logo
main logo
main logo
3575

Brânza de 80 de lei/kg vs. produsul ieftin. Ce aleg moldovenii

Pe rafturile magazinelor și în piețele din Republica Moldova pot fi găsite atât brânzeturi obținute exclusiv din lapte, cât și produse care doar imită acest aliment. Specialiștii atrag atenția că diferențele nu țin doar de gust, ci și de compoziție, iar consumatorii trebuie să fie informați corect.

Brânza de 80 de lei/kg vs. produsul ieftin. Ce aleg moldovenii

Potrivit legislației, produsele care conțin grăsimi sau uleiuri vegetale nu pot fi comercializate sub denumirea de „brânză”. Acestea trebuie etichetate corespunzător, pentru a nu induce în eroare cumpărătorii, transmite Știri.md cu referire la moldova1.md.

Prețul pentru un kilogram de brânză autentică ajunge, în medie, la circa 80 de lei sau chiar mai mult, în funcție de tip și producător. Cu toate acestea, mulți consumatori spun că preferă să plătească mai mult pentru un produs natural.

„Cumpăr și produs, după bani, oamenii cumpără după cum își permit. Eu mai adaug și puțină brânză de oi, să-i schimb gustul. Acum am cumpărat produs de casă”.

„Mai bine aleg mai scump și mai delicios, decât mai ieftin și de care nu sunt sigură”.

„Nu-s competent, nu aleg, o întreb și ce îmi dă, aceea iau”.

„Doamna îmi dă să gust și cumpăr”.

Unii comercianți spun că diferențele sunt cunoscute de clienți, iar controalele autorităților sunt frecvente.

„Întreabă care e brânză, e scris care e produs de brânză, asta mai ieftină, lumea cumpără produs, altcineva cumpără natural. Vin de la stat, ANSA controlează”.

„Am tăiat o bucățică micuță, doamna a mers și a controlat-o, a fost așa caz. Dar în general lumea cunoaște care e brânză de casă și care e brânză de fabrică”.

„Brânza de casă e în strecătoare, dar brânza de la fabrică, mă rog, e în sacoșă”.

„Brânza asta noi dacă am muls vaca, trebuie de închegat, oile am muls, deodată, dar asta trebuie de pus în cuptor”.

Reprezentanții Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor susțin că responsabilitatea principală revine producătorului, care este obligat să indice clar pe etichetă ingredientele și tipul produsului. În același timp, și cumpărătorii trebuie să fie atenți la informațiile afișate.

Diana Curchi, directoare adjunctă la ANSA, a menționat: „Nu poți întotdeauna să faci o diferență dintre brânza autentică și un produs alimentar care conține grăsimi vegetale, dar aici responsabil în primul rând e producătorul. El trebuie să eticheteze produsul corespunzător și corect, astfel ca să nu ducă în eroare consumatorul, iar consumatorul trebuie să fie întotdeauna atent și să citească eticheta produsului”.

Specialiștii recomandă ca brânza să fie păstrată la temperaturi cuprinse între +2 și +6 grade Celsius, iar pe ambalaj să fie verificate informațiile obligatorii: data-limită de consum, lista ingredientelor, valoarea energetică și datele producătorului sau importatorului.

moldova1.md
Publicitatea ta poate fi aici