main logo
2529

Bărbatul prins furând cruci din cimitir la Criuleni: Am vrut să fac bani

Doi bărbaţi riscă amendă sau chiar închisoare de până la 3 ani, după ce au smuls dintr-un cimitir 16 cruci din fier, pe care urmau să le dea la fier uzat, pentru a obţine profit.

Bărbatul prins furând cruci din cimitir la Criuleni: Am vrut să fac baniColaj: știri.md

Cazul a avut loc ieri, în satul Boșcana din raionul Criuleni, transmite Știri.md.

"Ieri noaptea un echipaj al Inspectoratului de poliție Criuleni, aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu, a observat, în satul Boșcana din raionul Criuleni, cum un bărbat descărca dintr-un automobil de marcă Ford, la domiciliul altuia, 16 cruci confecționate din metal pe care mai devreme le-a smuls din cimitirul din satul Mărdăreuca", anunță oamenii legii.

Bărbații de 53 și, respectiv, 39 de ani anterior au fost judecați. Aceștia și-au recunoscut vina și le-au spus polițiștilor că crucile urmau a fi vândute la metal uzat.

"Le mișcam și le luam pe cele care se scoateau ușor. Am scos în jur de 16 cruci. Le-am scos noaptea pentru ca să fac bani de cheltuială, să le dau la metal. De scos le-am scos singur, însă cu transportul am fost ajutat", a declarat unul dintre suspecți.

Pe cazul dat a fost pornită o cauză penală pentru profanarea mormintelor și a monumentelor de două sau mai multe persoane, iar suspecții au fost reținuți pentru 72 de ore.

Potrivit legii penale, persoanele vinovate se pedepsesc cu amendă în mărime de la 37.500 lei la 47.500 lei sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării