Avionul devenit viral pe Internet va fi transformat într-un monument
Fuzelajul unui avion a fost surprins în timp ce era transportat noaptea pe străzile din municipiul Chișinău. Totul s-a întâmplat pe strada Calea Orheiului din Capitală.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Autorității Aeronautice Civile, Irina Bodolica, tipul aeronavei este IL 18, transmite Știri.md.
Aceasta a declarat pentru newtv.md că avionul este inoperabil și nu conține de ani buni un certificat de navigabilitate.
„Cel mai probabil, avionul va fi montat pe post de monument cum mai sunt și altele”, a subliniat Irina Bodolica.
Totuși, purtătorul de cuvânt de la Autoritatea Aeronautică Civilă nu a menționat unde exact va fi „montat avionul respectiv”.
Se presupune că ar fi vorba de avionul-cafenea care era planificat să fie instalat în Parcul „La Izvor” din sectorul Buiucani al Capitalei, acum câțiva ani.
Totodată, ofițerul de presă al INSP, Natalia Golovco, a precizat pentru newtv.md că un agent economic a transportat avionul în afara orașului, iar polițiștii INSP au asigurat siguranța participanților la trafic.
„Cererea a fost depusă de către un agent economic. Avionul a fost preluat de la Aeroport și transportat în afara orașului”, a spus Natalia Golovco.
Foto: Telegram/Moldovalibera
Video: Pulsmedia.md
Video: Telegram/Vtememd