main logo
1878

Au obținut mii de lei prin escrocherie: Doi tineri din Bender, condamnați

Doi tineri de 21 și 24 de ani din orașul Bender au fost condamnați la închisoare pentru două episoade de escrocherie.

Au obținut mii de lei prin escrocherie: 2 tineri din Bender, condamnațiFoto: procuratura.md

Potrivit Procuraturii, inculpații telefonau victimele și se dădeau drept reprezentanți ai unor bănci comerciale, obținând astfel datele cardurilor bancare, transmite Știri.md.

Ulterior, cei doi au folosit datele pentru a transfera ilegal sumele de 20.437 de lei și 6.900 de lei în conturi controlate de aceștia. Banii au fost extrași ulterior în numerar de la bancomate din localitatea Varnița, raionul Anenii Noi.

Astfel, instanța a stabilit o pedeapsă de patru ani și șase luni de închisoare pentru unul și de cinci ani de închisoare pentru celălalt. Mai mult, s-a dispus și încasarea prejudiciilor materiale cauzate victimelor.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării