Asociația Forța Fermierilor nu exclude noi proteste în viitorul apropiat
Asociaţia „Forţa Fermierilor" nu exclude noi proteste cu aducerea utilajelor agricole la Chişinău. Declarația a fost făcută de Alexandru Slusari, directorul executiv al asociaţiei.

„Fermierii din sudul Moldovei suferă o adevărată catastrofă. Situaţia lor este agravată de preţurile scăzute la cereale - grâu, orz, rapiţă, iar acum şi floarea-soarelui”, a spus el, transmite Știri.md cu referire la infotag.md.
Potrivit lui Alexandru Slusari, marile exploatații agricole, care controlează 40% din terenul arabil, cumpără datoriile agricultorilor către băncile comerciale, ceea ce va consolida concentrarea în mâinile lor a terenurilor agricole.
Acesta a menționat că fermierii sunt gata să renunțe la subvențiile de stat cu condiția ca statul să le plătească 60 de euro pentru un hectar - de 10 ori mai puțin comparativ cu fermierii din Polonia, cărora Guvernul le-a plătit câte 600 de euro pentru hectarul de cereale.